сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 37
home Вести

Немири во Париз, барикади на улиците и солзавец!

Немири во Париз, барикади на улиците и солзавец!

Илјадници демонстранти вечерва се собраа на улиците на Париз во знак на протест против полициската бруталност и плановите за безбедносна политика на претседателот Емануел Макрон, за кои тврдат дека ги поткопуваат граѓанските слободи.

Полицијата употреби солзавец во протестите додека демонстрантите испукаа огномет во нивна насока, група млади луѓе го искршија излогот на една продавница.

На сличен протест минатата недела се случија насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата.

Партијата на Макрон неделава објави дека ќе изврши измени во предложениот закон, со кој се ограничува споделувањето фотографии и снимки на полицајци, откако наиде на силен отпор од јавноста и левицата.

Коронавирус