петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 81
home Вести

Нема штета, ниту цунами по силниот земјотрес на Камчатка

Нема штета, ниту цунами по силниот земјотрес на Камчатка

Земјотресот со јачина од 7,5 степени по Рихтеровата скала, кој го погоди брегот на Камчатка, на рускиот Далечен исток, не предизвика штета, а мина и опасноста од цунами, соопштија локалните власти.

Потресот се случи на длабочина од 88 километри западно од областа Николскоје, а епицентарот бил на длабочина од 33 километри.

Пацифичкиот центар за предупредување од цунами претходно објави тревога од цунами во радиус од околу 200 километри од епицентарот.

МИА

Коронавирус