недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 13
home Вести

Нема продажба на ТикТок во САД

Нема продажба на ТикТок во САД

Кинеската компанија Бајтденс (ByteDance), сопственик на популарната апликација ТикТок, го извести Мајкрософт дека нема да го продава американскиот бизнис, а наместо продажба, договорено е партнерство со корпорацијата Оракл.

– Бајтденс нè извести дека нема да ги продава американските операции на ТикТок на Мајкрософт. Убедени сме дека нашиот предлог беше добар за корисниците на ТикТок и заштитата на интересите на националната безбедност, се вели во соопштението на Мајкрософт.

Бајтденс се откажа од продажба на ТикТок во САД, а добро информиран извор за некои американски медиуми изјавил дека кинеската компанија се согласила да соработува со оракл за да избегне забрана за деловно работење во САД.

Договорено е Оракл да биде технолошки партнер на Бајтденс и да го преземе управувањето со американските кориснички податоци на ТикТок, рекол изворот.

Оракл преговара и за преземање на уделот во работењето на ТикТок во САД.

Американскиот претседател Доналд Трамп во август му даде рок на Бајтденс да го продаде или суспендира американскиот дел од работењето на својата апликација ТикТок, или во спротивно кинеската апликација ќе биде забранета во САД.

Коронавирус