вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 13
home Вести

Нема повеќе трансакции со криптовалути – Кина ги прогласи за незаконски

Нема повеќе трансакции со криптовалути – Кина ги прогласи за незаконски

Кина ги прогласи сите трансакции со криптолавути за незаконски и истите ќе бидат строго забранети.

Со оваа одлука, тие испраќаат силен сигнал за својата решителност во рушење на оваа индустрија.

ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност да ја урнат индустријата.

„Сите криптовалути, вклучително и биткоин и етер – двата најголеми не се легална валута и не можат да се дистрибуираат на пазарот”, соопшти Кинеската Централна банка на својата официјална веб страница.

Од таму додаваат дека сите крипто трансакции, вклучително и услугите кои се обезбедуваат пред офшор размена на локалните жители, се нелегални финансиски активности, а со оваа груба одлука тие го урнаа биткоинот за 4,4 отсто.

Според платформата Coin desk, биткоинот во моментов вреди 41.889 долари, па така, дводневниот зелен циклус на биткоин беше прекинат.

Локални избори 2021