понеделник, 1. август 2022. Вести денес: 46
home Вести

Нехамер гледа пробив во решавањето на спорот меѓу Македонија и Бугарија

Нехамер гледа пробив во решавањето на спорот меѓу Македонија и Бугарија

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот парламент направил пробив со вчерашната одлука „да се откаже од ветото“ за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија во ЕУ.

Тој му честиташе на бугарскиот премиер во заминување Кирил Петков за неговата лична заложба за решавање на ова прашање.

Според Нехамер, одлуката на бугарскиот парламент отвора нови можности и го забрзува решавањето на спорот.

Сепак, канцеларот очекува дискусии на македонската страна.

„Верувам дека прашањето може да се реши“, изјавил Нехамер.

Коронавирус