петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 113
home Вести

Неговата девојка почина, но тој се освести иако се прогнозираше дека ќе им подлегне на повредите нанесени од отровот

Неговата девојка почина, но тој се освести иако се прогнозираше дека ќе им подлегне на повредите нанесени од отровот
epa06868804 A Forensics officer, wearing protective equipment, at John Baker House, a supported housing scheme for the homeless in Salisbury, Wiltshire, Britain, 06 July 2018. Police state they are investigating a major incident in the Amesbury area of Wiltshire after a woman, aged 44, and a man, aged 45, who are both local to the area and are British nationals, were hospitalised on 30 June 2018, following their potential exposure to an unknown substance. A number of scenes, believed to be the areas the individuals frequented in the period before they fell ill, remain cordoned off in and around the Amesbury and Salisbury area as a precautionary measure. These include, Queen Elizabeth Gardens in Salisbury. A property at John Baker House, Rolleston Street, Salisbury. A property on Muggleton Road, Amesbury. Boots the Chemist, Stonehenge Walk, Amesbury. Amesbury Baptist Centre on Butterfield Drive, Amesbury. The Defence Science and Technology Laboratory at Porton Down confirmed to police that the man and woman had been exposed to the nerve agent Novichok. EPA-EFE/RICK FINDLER

Болницата во британскиот град Солсбери информираше дека Чарлс Роули, еден од двете лица затруени со нервниот отров „Новичок“ минатата недела, се освестил.

Роули беше затруен заедно со неговата девојка, Дон Старџис, која почина.

Се претпоставува дека двајцата дошле во контакт со игла на која имало траги од „Новичок“.

Британските власти ја обвинуваат Русија за труењето на пребеганиот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во март и тврдат дека останале предмети на кои има траги од „Новичок“, од кои се затруја Старџис и Роули.

Болницата го оцени подобрувањето во здравствената состојба на Роули како „мало, но значително“. Претходните прогнози беа дека тој ќе им подлегне на повредите нанесени од контактот со отровот.

Коронавирус