сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 57
home Вести

„НЕ СЕ ВАКЦИНИРАЈ“- Погребално возило кружеше низ градот, а многумина погрешно ја сфатија оваа бизарна реклама (ФОТО)

„НЕ СЕ ВАКЦИНИРАЈ“- Погребално возило кружеше низ градот, а многумина погрешно ја сфатија оваа бизарна реклама (ФОТО)

Во Шарлот, Северна Каролина, на улиците може да се види камион со бизарна реклама „Не се вакцинирај“.

И покрај фактот дека на почетокот изгледа како порака од антиваксерска група, со мали букви под натписот пишува: „Погребна компанија Вилмор“.

Фотографијата од камионот со необичната порака беше споделена на Твитер, а потоа се прошири и на други социјални мрежи.

Според зборовите на сопственикот на компанијата, оваа реклама само пропагира спротивно од она што го пишува, односно, повикува на вакцинација.

Во Соединетите држави, 181 милиони луѓе се вакцинирани против Ковид-19, а 45,4 проценти од Американците допрва треба да се вакцинираат.

Локални избори 2021