сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 102
home Вести

Навални отпуштен од болницата во Берлин

Навални отпуштен од болницата во Берлин

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е пуштен од берлинската болница „Шарите“, каде што се лекуваше откако, според германските власти, бил отруен од нервен агенс „Новичок“.

Во соопштението се наведува дека неговото здравје е подобрено, но дека последиците од труењето се уште не можат да се проценат, пренесуваат британските медиуми.

На Навални му се слошило за време на летот од Сибир кон Москва, по што авионот принудно слетал во Омск, а на 20 август беше префрлен на лекување во Германија.

Коронавирус