среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 49
home Вести

Навални осуден на нови 20 дена затвор

Навални осуден на нови 20 дена затвор

Руски суд на опозицискиот активист Алексеј Навални му беа изрече нова казна затвор во траење од 20 дена.

Навални вчера беше ослободен од затвор по издржувањето на 30-дневната затворска казна поради организирање на протест без дозвола.

Но, веднаш по пуштањето од затвор, Навални повторно беше уапсен поради протест на кој беа повредени полицајци и оштетено полициско возило.

Навални е познат по објавувањето на обвиненија за корупција против руските власти. Неговото апсење доаѓа во време кога илјадници Руси протестираат против најавената пензиска реформа.

МИА

Коронавирус