петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 65
home Вести

„Навални мора веднаш да биде ослободен“

„Навални мора веднаш да биде ослободен“

Џејк Саливан, иден советник на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, рече дека Алексеј Навални, главниот руски опозициски лидер уапсен во Москва вчера, „мора веднаш да биде ослободен“.

„Навални треба веднаш да биде ослободен, а извршителите ќе мора да бидат изведени пред лицето на правдата“, наведе Џејк Саливан, идниот советник за национална безбедност на Бајден, во објавата на Твитер.

Во пораката се додава дека „нападот на Кремљ врз животот на Навални не е само кршење на човековите права, туку е и навреда за сите Руси кои би сакале да се слушне нивниот глас“.

Коронавирус