петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 87
home Вести

Научниците без одговор: Необични појави на небото над Мексико по земјотресот (ВИДЕО)

Научниците без одговор: Необични појави на небото над Мексико по земјотресот (ВИДЕО)

Силниот земјотрес со јачина од 7 степени по Рихтер, што вчера го погоди Мексико, предизвика чудни необјасниви појави на небото над Акапулко.

Феноменот на осветлување на небото за време на земјотрес или по него, е редок, но во Мексико веќе се има појавено по силниот земјотрес со јачина од 8.1 степен, во 2017 година.

Ова светење на небото, кое оттогаш наваму се нарекува мексиканско земјотресно светло, сѐ уште им задава главоболки на научниците бидејќи не можат да соодветно дадат објаснување на што се должи оваа појава, пренесува Дневник.хр.

„Светлата можат да имаат многу различни форми и бои“, рече Фридман Фројд, професор по физика на Универзитетот во Сан Хозе и виш истражувач во истражувачкиот центар Ејмс на НАСА, за Националната географија во 2014 година.

Локални избори 2021