понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 57
home Вести

Натпревар во брзо јадење, стана трагедија: Студентка почина јадејќи палачинки

Натпревар во брзо јадење, стана трагедија: Студентка почина јадејќи палачинки

Дваесетгодишна студентка почина на Универзитетот во Конектикат задушувајќи се на натпревар во брзо јадење палачинки!

Несреќата се случила минатата година, а семејството на починатата Кетлин Нелсон во понеделникот поднесе тужба против Универзитетот.

Организаторите се обиделе да ги ослободат дишните патишта на несреќната девојка, но не успеале да ја спасат. Во тужбата е наведено дека нејзината уста била „претрпана со палачинки, речиси до забите”.

Таа прво била однесена во локалната болница, а потоа пренесена во Њујорк, во Медицинскиот центар на Универзитетот Колумбија, каде што починала неколку дена подоцна.

Со тужбата се бара парична отштета од Универзитетот, но исто така и да се подигне свеста за опасностите од аматерските натпревари во јадење.

Коронавирус