понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 35
home Вести

НАТО флота забележана во Барнецовото Море првпат по три децении

НАТО флота забележана во Барнецовото Море првпат по три децении

На социјалните мрежи се појавија фотографии од воени бродови на НАТО како пловат во Баренцовото Море, во близина на територијалните води на Русија.

На фотографите се американските разурнувачи „Портер“ и „Доналд Кук“, како и британскиот воен брод „Кент“. Во придружба и е брод за снабдување на воено-морските сили на САД.

Според командата на Шестата флота, целта на оваа пловидба на НАТО флотата во северните води е обезбедување на безбедноста над Северниот поларен круг.

Веднаш откако влегле во Баренцовото Море, кон фрегатите се насочил рускиот ракетен крстосувач „Маршал јустинов“. Според воените експерти, во вакви случаи по правило, покрај основно ударно пловило, Русите највероатно испратиле и подморница за следење на флотата на НАТО, но и воени ловци.

Треба да се одбележи дека ова е првпат после три децении кога НАТО бродови впловиле во Баренцовото Море.

Коронавирус