петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

НАСА: Претставена новата ракета со која во 2024 ќе оди екипаж на Месечината

НАСА: Претставена новата ракета со која во 2024 ќе оди екипаж на Месечината

Во својот производствен комплекс во Њу Орлеанс, Луизијана, НАСА викендов ја претстави својата нова ракета која 2024 година ќе треба да изврши превоз на човечки екипаж на Месечината.

Администраторот на американската Национална воздушно-вселенска администрација, Џим Брајденстин го претстави леталото како нивната најмоќна ракета досега.

Таа е дел од проектот Артемис кој првично својата мисија на Месечината ја проектираше за оваа 2019 година, па таа двапати се одложуваше.

Коронавирус