понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 68
home Вести

НАСА ќе испрати дрон на сателит на Сатурн

НАСА ќе испрати дрон на сателит на Сатурн

НАСА има намера до 2026 година да испрати дрон на Титан – најголемиот природен сателит на планетата Сатурн. Мисијата ќе трае осум години.

Дронот, наречен „Вилинско коњче”, е голем колку возило за голф-терен и има четири пропелери, а на својата мисија ќе тргне 2026 година. Титан има одредени сличности со својствата на Земјата пред појавата на човекот.

– Титан е поинаков од кое било друго тело во нашиот Сончев Систем и е најспоредлив со „раната Земја“, смета администраторот на НАСА, Џим Брајденстејн.

„Вилинското коњче“, кое ќе се движи со нуклеарен погон, ќе биде оспособено да мине над 160 километри низ густата атмосфера на Титан. Инструментите на леталото ќе ги истражуваат условите за живот на Титан и ќе бараат хемиски траги од живот во минатото, па евентуално, и сегашен.

Агенцијата најави и нова мисија за истражување на сончевиот состав, со цел – барање податоци што би го објасниле потеклото на човештвото.

Коронавирус