среда, 28. септември 2022. Вести денес: 105
home Вести

НАСА го одложи првиот лет со мини-хеликоптер на Марс: Се појавија проблеми

НАСА го одложи првиот лет со мини-хеликоптер на Марс: Се појавија проблеми

НАСА го одложи првиот лет на минијатурниот хеликоптер „Генијалност“ на друга планета поради технички проблеми, објави во саботата американската вселенска агенција.

Мини-хеликоптерот „Генијалност“, кој пристигна на Марс со роверот „Персеренс“, нема да полета пред 14 април.

Беше планирано да полета во недела, 11 април.

Испитувањето на брзата ротација на роторот „Генијалност“ во петокот покажа проблеми при полетување, објави НАСА. Вселенската агенција соопшти дека хеликоптерот е безбеден и ги испратил податоците на Земјата.

Тимот ги проверува податоците за да го дијагностицира проблемот и да одреди нов датум на тест со целосна брзина на ротација. За време на пробниот лет, хеликоптер тежок околу 1,8 килограми ќе лета до висина од околу три метри, ќе остане на едно место 30 секунди, а потоа ќе се врати на површината на Марс. Тоа би бил првиот лет на вселенско летало на друга планета.

Хеликоптерот се напојува со литиумски батерии и има капацитет за уште неколку обиди за лет. Се соочува со екстремни услови на Марс, температура од минус 90 степени Целзиусови, слаба гравитација и ретка атмосфера.

„Генијалност“ патувал на Марс со роверот „Упорност“, тежок околу 1.000 килограми и е со големина на помал автомобил.
Роверот пристигна на Марс во февруари, а за 203 дена лет, помина 472 милиони километри.Тој слета во пресушен кратер на езерото долг 45 километри, а во следните две години треба да изврши увид во кратерот на езерото.

Коронавирус