среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Напаѓачот од Лондон носел лажен самоубиствен елек

Напаѓачот од Лондон носел лажен самоубиствен елек

Британската полиција соопшти дека осомничениот во вчерашниот терористички напад во Лондон носел лажен самоубиствен елек.

„Пронајден е уред, врзан за телото на осомничениот, и специјалисти беа изведени на местото на настанот. Беше утврдено дека станува збор за лажен уред“, се вели во соопштението од лондонската полиција на Твитер.

Полицијата додава дека е прогласено дека станува збор за „терористички инцидент“ и се сомневаат дека е поврзан со исламизам.

Полицијата уби вчера маж во јужен Лондон, откако тој со нож прободел најмалку две лица.

Коронавирус