понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 25
home Вести

„Нападите се фарса се додека Асад е на власт“

„Нападите се фарса се додека Асад е на власт“

Сириската бунтовничка група Армија на Исламот денеска соопшпти дека нападите врз позиции на режимот во Дамаск се „фарса“, се додека претсеадтелот на Сирија, Башар ал-Асад е на власт.

– Казнувањето за злосторствата додека злосторникот и натаму е тука се фарса, наведе на Твитер високиот претставник на групата Мохамед Алуш,.

Таа бунтовничка фракција ја контролираше Дума , град што беше последно упориште на бунтовниците во Источна Гута и место на наводниот хемиски напад со хемиско оружје, поради кој САД, Велика Британија и Франција рано изутринава спроведоа воена акција против Сирија.

Сириските сили денеска соопштија дека влегле во Дума.

МИА

Коронавирус