недела, 4. декември 2022. Вести денес: 67
home Вести

Напад во Источна Гута по усвојувањето на резолуцијата за прекин на огнот

Напад во Источна Гута по усвојувањето на резолуцијата за прекин на огнот

Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека во Источна Гута бил извршен напад само неколку минути откако Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за едномесечно примирје во Сирија.

Во нападот, што го извршиле бунтовниците, загинати се четири мирни жители, а најмалку 51 е повреден.

Како што јави МИА синоќа, Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција за 30-дневен прекин на огнот на целата територија на Сирија, со цел да биде доставена хуманитарна помош и да бидат евакуирани болните и повредените лица.

Коронавирус