сабота, 19. септември 2020. Вести денес: 97
home Вести

Напад во Џалалабад: Најмалку 11 лица загинати

Напад во Џалалабад: Најмалку 11 лица загинати

Најмалку 11 лица загинаа, а 42 се повредени во вчерашниот напад во Џалалабад, источен Авганистан, за кој одговорноста презеде Исламска држава.

Нападот почна откако бомбаш-самоубиец со автомобил-бомба удри во вратата на затворскиот комплекс во Џалалабад, а потоа голем број вооружени напаѓачи отвроија оган врз припадниците на авганистанските безбедносни сили. Голем број осуденици избегаа од затворот.

Судирите помеѓу полицијата и екстремистите продолжиле и во текот на ноќта.

Нападот уследи еден ден откако Авганистанската разузнавачка агенција соопшти дека безбедносите сили во близина на Џалалабад убија командант на ИД. (МИА)

Коронавирус