петок, 29. јули 2022. Вести денес: 89
home Вести

Напад во Авганистан: Најмалку 15 мртви

Напад во Авганистан: Најмалку 15 мртви

Најмалку 15 лица загинаа во напад врз одделот за миграција во Џалалабад, главниот град на провинцијата Нангархар во Авганистан, изјави официјален претставник.

Најмалку 15 други лица се повредени во нападот, изјави Атаулах Хоџани, портпарол на локалниот гувернер.

Двајцата напаѓачи биле убиени по шестчасовната престрелка, според Хоџани. Третиот напаѓач го активирал својот експлозивен елек пред влезната врата на зградата за да направи пат за напад.

Засега ниту една група не презеде одговорност за нападот. Талибанците негираа инволвираност.

Коронавирус