четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 128
home Вести

НАМЕСТО ДА ПОЛЕТААТ ЗАВРШИЛЕ ВО ПЛАМЕН – се запали авион со 113 патници во Кина, драмата се случила откако се лизнал при полетување (ВИДЕО)

НАМЕСТО ДА ПОЛЕТААТ ЗАВРШИЛЕ ВО ПЛАМЕН – се запали авион со 113 патници во Кина, драмата се случила откако се лизнал при полетување (ВИДЕО)

На аеродромот во Чонгкинг, Кина, се случи драма кога авион се запали при полетување. Кинеската „Тибет ерлајнс“ соопшти дека сите патници и членови на екипажот се евакуирани и дека никој не загинал, пренесе Ројтерс.

Во авионот имало 113 патници и девет членови на екипажот, а пријавени се само полесни повреди, соопштија од „Тибет ерлајнс“.

Според Ројтерс, пилотите престанале да полетуваат според процедурите откако доживеале абнормалност, се вели во соопштението на CAAC, што довело до гребнатини на моторот и пожар откако авионот излетал од пистата.

Плановите за итни случаи се активирани и инспекторите се упатиле на местото на настанот, додаде воздухопловното регулаторно тело.

Коронавирус