понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 75
home Вести

Намалена затворската казна на Су Чи

Намалена затворската казна на Су Чи

На соборената лидерка на Мјанмар, Аунг Сан Су Чи и е намалена казната од четири на две години затвор по делумно помилување дадено од владата назначена од војската, јави државната телевизија.

Претходно, суд во Мјанмар ја прогласи Су Чи, која е соборена од власт со државен удар на 1 февруари, за виновна по обвиненијата за поттикнување јавни немири и кршење на ограничувањата наметнати поради коронавирусот.

Судската одлука предизвика осуда од меѓународната заедница.

Коронавирус