четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 175
home Вести

Најтопол ден во Австралија од 1939 година, измерени 47,3 степени

Најтопол ден во Австралија од 1939 година, измерени 47,3 степени

Во Сиднеј живата на термометарот денес достигна 47,3 степени Целзиусови со што денешниот ден е најтопол од 1939 година.

Како што јавува Би-Би-Си во областа околу Сиднеј е издадено предупредување за опасност од пожари, а во градот најстрого е забрането палење на оган.

Температурниот рекорд претходно е регистриран во 1939 година кога се измерени 47,8 степени.

Коронавирус