четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 86
home Вести

Најстарата Европејка го победи коронавирусот само неколку дена пред да наполни 117 години! (ФОТО)

Најстарата Европејка го победи коронавирусот само неколку дена пред да наполни 117 години! (ФОТО)

Најстарата жителка на Европа, калуѓерката Андре, го победи коронавирусот и оваа недела ќе го прослави својот 117 роденден.

Лусил Рандон, која беше именувана како сестра Андре кога се приклучила на католичкиот хуманитарен поредок во 1944 година, живее во центарот за геронтологија во Тулон на југот на Франција.

Тестот на 16 јануари покажа дека е позитивна на коронавирус, по што се изолираше од другите жители на домот, но не покажа никакви симптоми, пренесува Ројтерс.

На прашањето од телевизијата БФМ дали се исплашила, таа одговори: “Не, не се плашев затоа што не се плашам да умрам. Среќна сум што сум со вас, но би сакала да бидам на друго место, да му се придружам на мојот брат, баби и дедовци “.

Портпаролот на домот за стари лица во Сент Кетрин Лабур, Дејвид Тавела изјави дека таа се чувствува добро.

-Сметаме дека е излечена. Таа е мирна и со нетрпение очекува да го прослави својот 117 роденден во четврток, рече тој.

Тој исто така рече дека сестрата Андре, која е слепа, но полна со дух, ќе го прослави својот роденден со мала група жители на домот поради ризик од инфекција. „Таа е многу среќна“, додаде тој.

Сестра Андре, родена на 11 февруари 1904 година, е втора најстара жива личност во светот. Најстариот е Јапонецот Кејн Танака, кој на 2 јануари наполни 118 години. Дваесетте најстари живи луѓе во светот се жени.

Сестра Андре, родена на 11 февруари 1904 година, е втора најстара жива личност во светот. Најстариот е Јапонецот Кејн Танака, кој на 2 јануари наполни 118 години. Дваесетте најстари живи луѓе во светот се жени.

ЕУРО 2020

Македонија