четврток, 13. мај 2021. Вести денес: 123
home Вести

НАЈОСАМЕНИОТ РОДЕНДЕН НА КРАЛИЦАТА: Освен саканиот Филип, и овој важен член на семејството нема да биде со неа!

НАЈОСАМЕНИОТ РОДЕНДЕН НА КРАЛИЦАТА: Освен саканиот Филип, и овој важен член на семејството нема да биде со неа!

Британската кралица Елизабета Втора оваа среда го одбележува нејзиниот 95-ти роденден, но оваа година за прв пат без сопругот, принцот Филип кој почина на 9 април, и втора година по ред без традиционална воена парада, која нема да се одржи поради пандемијата .

– Разбирливо е дека британската кралица не планира јавно да го одбележи својот роденден во среда, бидејќи е прв во последните 73 години без нејзиниот сопруг, принцот Филип, рекоа извори блиски до кралското семејство за dpa.

Сепак, кралицата ќе го прослави својот роденден во кругот на мал број членови на нејзиното семејство со оглед на тоа што двонеделниот жалост за Филип трае до 23 април. Најавено е дека нема да има ниту традиционален портрет на членови на кралското семејство.

Портпарол на британското Министерство за одбрана потврди дека ниту годинава, ниту минатата година нема да има почесен оган од лондонскиот Хајд парк или лондонската кула, ниту одбележувањето на роденденот во јуни познато како „Трупање на бојата“, церемонија на која традиционално присуствуваат полкови од армии на Комонвелтот.

Иако кралицата нема да ги извршува своите вообичаени кралски должности во наредните недели, таа ќе работи „од дома“, што значи дека таа лично ќе одговори на пораките на светските лидери кои и испратија изрази на сочувство за смртта на нејзиниот сопруг.

Портпаролот на принцот Хари одби да им соопшти на новинарите дали принцот останал во Англија за да присуствува на прославата на роденденот на кралицата, но странските медиуми објавија фотографии од него од аеродромот ЛАКС во Лос Анџелес, со кои се потврдува дека тој сепак ја напуштил Велика Британија.

Принцот Филип, војводата од Единбург, беше погребан во саботата и почина на 9 април.

– Додека тагуваме како семејство, нè тешат изрази на почит кон мојот сопруг од Велика Британија, Комонвелтот и целиот свет, рече Елизабет, која ја трогнаа пораките за почит кон нејзиниот покоен сопруг.

– Семејството и јас сакаме да ви се заблагодариме за поддршката и грижата што ја покажавте во изминатите неколку дена. Длабоко сме трогнати од пораките што засекогаш ќе нè потсетуваат на извонредната трага што Филип ја остави на многу луѓе во текот на целиот свој живот.

Коронавирус