среда, 1. декември 2021. Вести денес: 165
home Вести

Најмалку тројца загинати при нападот во Утрехт

Најмалку тројца загинати при нападот во Утрехт

Градоначалникот на Утрехт, Јан ван Занен изјави дека во нападот загинале три лица.

Претходно, холандската полиција соопшти дека главен осомничен за нападот е 37-годишниот Турчин, Ѓукман Танис, но не е исклучена можноста дека пукале неколку лица.

Полицијата исто така соопшти дека најверојатно станува збор за терористички напад.

Напаѓачот се уште не е уапсен. Припадници на антитерористичката единица опколија една зграда под претпоставка дека таму се крие напаѓачот.

Неколку часа по пукањето во трамвајот во Утрехт се слушнаа истрели на повеќе локации, како и во близина на џамијата.

Поради нападот во Утрехт затворени се муслиманските храмови, но и универзитетите и училиштата во другите холандски градови.

Коронавирус