среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Најмалку тројца припадници на ОН загинаа во експлозија во Мали

Најмалку тројца припадници на ОН загинаа во експлозија во Мали

Најмалку тројца припадници на мировните сили на Обединетите нации во Мали се убиени, а четворица се сериозно повредени во експлозија на импровизирана експлозивна направа за време на рутинска патрола, објавија синоќа ОН.

– Ќе ги обединиме сите напори да ги идентификуваме и уапсиме одговорните за овој терористички напад, за да можат да одговараат за сторените злосторства, се вели во соопштението на Махамат Салех Анадиф, шеф на мисијата на ОН во Мали.

Нападот се случил во северниот регион на Мали.

Коронавирус