среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 150
home Вести

Најмалку три лица убиени и осум повредени во експлозија во Кабул

Најмалку три лица убиени и осум повредени во експлозија во Кабул

Најмалку три лица се убиени, а осум повредени во силна експлозија во главниот град на Авганистан, Кабул.

Експлозијата се случила во близина на училиште. Во регионот се одржува протестен собир против влошената безбедност на земјата.

Нападот се случи во време кога повеќе од 50 припадници на безбедносните сили беа убиени во две авганистански провинции во битките со талибанци.

МИА

Локални избори 2021