вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 12
home Вести

Најмалку шестмина загинати при потонување на траект кај Сулавеси

Најмалку шестмина загинати при потонување на траект кај Сулавеси

Најмалку шест патници загинаа денеска при потонувањето на траект кај индонезискиот остров Сулавеси.

Како што јави ДПА, бродот превезувал 130 патници, а бил натоварен и со 48 автомобили и камиони. Водата почнала да навлегува низ дупка во трупот на траектот, кој се превртел на страна и потонал.

На социјалните мрежи беа објавени драматични снимки од обидите на патниците да се спасат, додека автомобилите се лизгаат од бродот.

Несреќата доаѓа две недели по загинувањето на 200 патници на траект кој сообраќал на вулканско езеро Тоба на островот Суматра.

(Миа)

Коронавирус