петок, 17. јануари 2020. Вести денес: 134
home Вести

Најмалку шест жртви во невреме во Рио де Женеиро

Најмалку шест жртви во невреме во Рио де Женеиро

Најмалку шест лица загинаа во невремето што вчера го погоди Рио де Женеиро, предизвикувајќи хаос и поплавување на улиците.

Брзината на ветрот достигнувала и до 110 километри на час, а поради одрони на кал и земја затрупани се многу патишта.

Невремето најмногу ги погоди фавелите во градот. Градоначалникот на Рио, Марсело Кривела изјави дека големата количина вода била неочекувана и оти довела до трагедија.

Невремете дојде само неколку дена после најтоплииот јануари во последните 97 години во градот, кога температурата достигнувала и 42 Целзиусови степени.