недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 21
home Вести

Најмалку седуммина загинати при пожар во фабрика

Најмалку седуммина загинати при пожар во фабрика

Седум лица загинаа, а пет се повредени при експлозија во фабрика за електронски делови во источниот дел на Кина.

– Несреќата се случи кога контејнер за метален отпад се запалил пред зградата на фабриката во Куншан, во провинцијата Џијангсу, соопштија локалните власти.

Се уште се испитува причината за пожарот во „Киншан вафер технолоџи“.

Коронавирус