вторник, 26. септември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Најмалку пет загинати лица во земјотресот на Филипини

Најмалку пет загинати лица во земјотресот на Филипини

Најмалку пет лица загинаа во денешниот земјотрес на Филипините, соопштија локалните власти.

Потресот со јачина од 6,8 степени насилно бил почувствуван на островот Минданао. Денешниот е трет силен земјотрес во областа од 16 октомври досега.

Денеска се урнале неколку згради кои биле оштетени во претходните потреси. Се урнал и хотел во кој имало многу канцеларии, но во зградата немало луѓе.

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте за време на потресот се наоѓал во родниот град Давао, во близина на епицентарот, но неговиот портпарол соопшти дека не е повреден.

Геолошкиот топографски институт на САД соопшти дека не постои опасност од цунами.