вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 34
home Вести

Најмалку осум војници загинаа во напад на воена парада во иранскиот град Ахваз

Најмалку осум војници загинаа во напад на воена парада во иранскиот град Ахваз

Најмалку осум војници се убиени денеска во нападот врз учесниците и гледачите на воена парада во југозападниот ирански град Ахваз.

Во нападот се повредени најмалку 20 лица, вклучувајќи и жена и дете. Ранетите се во критична состојба.
Локалните медиуми информираат дека две лица отвориле оган и тоа прво кон гледачите и војниците, а потоа се обиделе да стрелаат кон гостите на официјалната трибина, но биле неутрализирани од страна на силите на редот. Се претпоставува дека притоа напаѓачите се повредени.

Напаѓачите дошле со мотоцикл и биле со униформи со каки боја, ​​наведуваат американските медиуми.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, извршен на денот кога Иран ги празнува своите вооружени сили.

Коронавирус