четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 31
home Вести

Најмалку осум авганистански полицајци загинаа при напад на талибанците

Најмалку осум авганистански полицајци загинаа при напад на талибанците

При напад на талибанците врз два контролни пункта во западна провинција Фарах загинаа осум полицајци, а тројца се повредени.

Нападот се случи синоќа, но талибанците се уште го коментираа инцидентот.

Бунтовниците во понеделникот исто така нападнаа база на границата на провинцијата Фарах, при што загинаа 20 припадници на авганистанските сили, а 20 се киднапирани.

Под контрола на талибанците речиси е половина Авганистан и секојдневно се преземаат напади врз безбедносните сили.

За талибанците Владата во Кабул, која има поддршка од САД, е нефункционална западна марионета и повеќепати одбија да преговараат со неа.

МИА

Коронавирус