недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 49
home Вести

Најмалку една жртва при експлозија во Киркук

Најмалку една жртва при експлозија во Киркук

Најмалку една жена е убиена, а 14, меѓу кои жени и деца, се повредени во експлозија на две бомби во ирачкиот град Киркук, соопшти војската на Ирак.

– Првата импровизирана направа е активирана во близина на џамија кај пазарот, додека втората во близина на кафулињата, соопшти полицијата.

Според информациите на војската, една ракета е испукана кон училиште, но нема повредени.

(Миа)

Коронавирус