недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Најмалку две жртви во несреќата во рудник за злато во Никарагва

Најмалку две жртви во несреќата во рудник за злато во Никарагва

Спасувачки екипи извлекоа тела на двајца рудари од рудник за злато во Никарагва, во близина на границата со Костарика, а потрагата продолжува по уште 13 рудари кои се водат како исчезнати.

Спасувачките екипи извлекоа тела на двајца рудари на возраст од 20 и 28 години, а потрагата продолжува по останатите 10 до 15 рудари кои биле затрупани кога врз нив се урнал свод на тунел во нерегистриран рудник за злато.

Според локалниот функционер Џони Гутјереш, во операцијата за спасување учествуваат селани, војници, полицајци и пожарникари.

Коронавирус