понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 84
home Вести

Најмалку девет лица се удавија во бродска несреќа

Најмалку девет лица се удавија во бродска несреќа

Најмалку девет лица се удавија кога брод, кој бил на семејна екскурзија, потона во езерото Мариут, јужно од египетскиот крајбрежен град Александрија, соопшти денеска канцеларијата на гувернерот.

„Седум лица ја преживеаја несреќата, од кои пет добија лекарска помош“, се наведува во соопштението.

Во тек е потрагата по можни преживеани.

Засега не е позната причината за несреќата.

Бродот потонал вчера во попладневните часови, соопштија медицински и безбедносни извори.

Коронавирус