среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Најмалку десетмина загинати при земјотрес во Индонезија

Најмалку десетмина загинати при земјотрес во Индонезија

Во земјотресот со интензитет 6,2 степени според Рихтеровата скала што утрово го погоди индонезискиот остров Сулавези загинаа најмалку десет луѓе, а стотина се повредени.

Епицентарот на земјотресот бил на шест километри североисточно од градот Мајене, на длабочина од 10 километри..

По земјотресот не е издадено предупредување за појава на цунами, но сеизмолозите предупредија дека се можни нови земјотреси, кои би можеле да предизвикаат големи бранови.

Земјотресот предизвика лизгање на земјиштето, оштети мостови, домови, а во прекин е и снабдувањето со електрична енергија.

Коронавирус