петок, 26. ноември 2021. Вести денес: 152
home Вести

Најмалку четворица загинати во пожарите во Австралија

Најмалку четворица загинати во пожарите во Австралија

Во пожарите што ја зафатија Австралија загина уште еден човек, со што бројот на жртвите се искачи на четири.

Телото на четвртата жртва е пронајдено синоќа во опожарената шума во близина на местото Кемпси, во североисточниот дел на Нов Јужен Велс.

Во Нов Јужен Велс активни се околу 60 пожари, од кои 27 не се под контрола и со нив се борат повеќе од илјада пожарникари.

Коронавирус