четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 147
home Вести

Најмалку 98 луѓе загинаа во песочна бура во Индија

Најмалку 98 луѓе загинаа во песочна бура во Индија

Во песочната бура што во текот на ноќта ја погоди северна Индија загинаа најмалку 98 луѓе, а над 140 се повредени.

Од песочната бура најпогодени се сојузните држави Утар Прадеш и Раџастан.

Најголемиот број жртви загинаа при уривање на дрвја и ѕидови. Во Утар Прадеш загинаа 65, а во Раџастан 33 лица.

Брзината на ветерот достигна и до 130 километри на час.

МИА