понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 157
home Вести

Најмалку 95 повредени во експлозијата во Кабул, Талибанците ја презедоа одговорноста

Најмалку 95 повредени во експлозијата во Кабул, Талибанците ја презедоа одговорноста

Талибанците ја презедоа одговорноста за раноутринската експлозија на автомобил-бомба пред полициска станица во западна населба на Кабул, во која досега се повредени најмалку 95 лица, пренесе ДПА.

Портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид, изјави дека нападот бил насочен кон „центар за регрутирање на непријателот“.

Портпаролот на Министерството за здравство изјави дека меѓу повредените има и жени и деца, дополнува ДПА.

Коронавирус