среда, 18. септември 2019. Вести денес: 100
home Вести

Најмалку 83 лица загинаа при потонувањето на траектот во Ирак

Најмалку 83 лица загинаа при потонувањето на траектот во Ирак

Ирачките власти соопштија дека најмалку 83 луѓе загинале при вчерашното потонување на претоварен траект во реката Тигар во близина на Мосул.

На траектот имало повеќе од сто луѓе, меѓу кои жени и деца, кои славеле курдска Нова година и доаѓањето на пролетта.

Според ирачките власти причина за несреќата се технички проблеми.

Локалните медиуми објавија дека по несреќата приведени се девет лица кои организираат превоз преку Тигар.