петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 14
home Вести

Најмалку 80 возила опожарени во западна Шведска

Најмалку 80 возила опожарени во западна Шведска

Најмалку 80 автомобили синоќа се опожарени во шведските градови Гетеборг и Тролхатен. Пироманите дејствувале истовремено во неколку реони.

– Имавме период со големи пожари, но во една иста вечер за толку кратко време да има пожар на многу различни места, не памтам такво нешто, изјави портпаролката на полицијата во западна Шведска, Ула Брем.

Полицијата претпоставува дека акцијата најверојатно била координирана преку социјалните мрежи.

Според очевидците возилата биле потпалувани од луѓе облечени во темна облека и со качулки. Тие носеле канти со бензин и бејзбол палки со кои ги кршеле стаклата на автомобилите.

Полицајците кои им помагале на пожарникарите биле нападнати со камења.

Шведскиот премиер Стефан Ловен изјави дека е „навистина лут“ и оти „општеството треба решително да реагира“.

МИА