сабота, 28. март 2020. Вести денес: 79
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Најмалку 64 загинати во поплавите во Бразил

Најмалку 64 загинати во поплавите во Бразил

Бројот на загинати во поплавите во Бразил достигна 64 лица.

Најмногу загинати има во државата Минас Жераис. Најмалку 19 лица се водат како исчезнати, а повеќе од 60.000 биле принудени да ги напуштат своите домови поради водената стихија.

Гувернерот на државата прогласил вонредна состојба во 101 општина.

Според проценката на бразилските власти, се очекува поројните дождови да се намалат, но останува опасноста од нови свлечишта.