сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 63
home Вести

Најмалку 50 жртви во бурата Ета во Гватемала

Најмалку 50 жртви во бурата Ета во Гватемала

Најмалку 50 лица загинаа во Гватемала во поплавите и свлечиштата предизвикани од бурата Ета.

Податоците ги презентираше претседателот на Гватемала, Алехандро Џаматеи, откако бурата ја погоди Централна Америка.

Ета во вторникот ја погоди соседна Никарагва како ураган, но потоа ослабна во тропска бура.