четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 192
home Вести

Најмалку 37 жртви во пожар во трговски центар на Филипините

Најмалку 37 жртви во пожар во трговски центар на Филипините

Најмалку 37 лица загинаа во пожар во трговски центар на Филипините, а повеќето од загинатите се вработени во објектот.

Трагедијата се случила во градот Давао, каде претседателот Родриго Дутерте пристигна на местото на несреќата. Заменик-градоначалникот Паоло Дутерте, инаку постар син на филипинскиот претседател, изјави дека шансите да се пронајдат преживеани во пожарот се многу мали.

Пожарот избувнал вчера во продавница за мебел на третиот кат од центарот и се проширил го голема брзина. Причината се уште не е позната, и во тек е истрага. Шест лица се спасени и во моменотв се во болница.

Коронавирус