сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 75
home Вести

Најмалку 37 мртви во немирите во Кампала по апсењето на опозиционерот Боби Вејн

Најмалку 37 мртви во немирите во Кампала по апсењето на опозиционерот Боби Вејн

Најмалку 37 лица загинаа за време на протестите во Уганда по апсењето на опозицискиот политичар и музичар Боби Вејн, соопшти денеска полицијата.

Во Кампала, градот во кој ситуацијата се уште е многу тензична, уапсени се околу 350 лица.

Опозиционерот Вејн е обвинет дека не ги почитувал мерките воведени поради епидемијата на коронавирусот.

Во претходните години тој повеќе пати бил апсен, а во своето политичко делување постојано повикува на смена на актуелниот претседател Јовери Мусевени, кој е на власт цели 36 години.

Изборите во Уганда се закажани за почетокот на 2021 година.

Коронавирус