недела, 28. мај 2023. Вести денес: 65
home Вести

Најмалку 33 починати во топлиот бран во Канада

Најмалку 33 починати во топлиот бран во Канада

Необично топлиот летен бран уби најмалку 33 лица во канадската провинција Квебек, соопштија локалните власти.

Температурите достигнаа до 45 степени во Монтреал, при што 18 лица починаа.

Повеќето од жртвите се постари мажи, кои живееле на високите катови на згради и немале клима уреди.

Топлиот бран почна при крајот на јуни, и го зафати источниот дел на Канада, а метеролозите очекуваат да престане деновиве.

МИА