недела, 18. август 2019. Вести денес: 58
home Вести

Најмалку 30 повредени при експлозија во Бразил

Најмалку 30 повредени при експлозија во Бразил

Најмалку 30 лица се повредени денеска при експлозија во фабрика за челик во Бразил.

Експлозијата се случила во дел од фабриката каде се наоѓале резервоарите со гасови што се ослободуваат при производството на челик.

Фабриката е сопственост на компанијата „Усиминис“, која е еден од најголемите производители на челик во Бразил.